Odmítnout vše můžete zde.


Úvod »Obrazy » Komárek Vladimír

Komárek Vladimír

Vladimír Komárek

Vladimír Komárek (10. srpna 1928 Hořensko u Semil – 24.srpna 2002 Jilemnice) byl český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století.

Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. K. Štipla (1948-1953). Spoluzakladatel Skupiny 7 v Liberci, v letech 1965-1971 člen SČUG Hollar a od roku 1975 člen SČVU.

Komárek se zabýval malbou, grafikou a ilustrací. Především v oblasti drobné grafiky a ex libris patřil k české i evropské špičce. Jeho tvorba se nese v duchu jakési melancholické lyriky. Tématem byla zátiší s předměty, jako je stůl, dveře, zrcadlo, okno, objevovala se v nich židovská a křesťanská symbolika (zvláště andělé). Postavy mají jakoby prázdné tváře, v obrazech malíř tuto tichou atmosféru zdůrazňoval jemnými barvami.

Jeho díla vlastní české i zahraniční galerie, umělec je představil na 200 samostatných výstavách po celém světě. S příznivým ohlasem se však setkaly i jeho ilustrace básnické sbírky Jaroslava Seiferta Deštník z Piccadilly (1979), balady Karla Hynka Máchy „Máj“ (1982) i další.

Řadit podle 
Výrobce